U petak, 26. listopada u Gradskoj vijećnici Grada Čazme održana je 4. sjednica Upravnog odbora LAG-a "Moslavina" na kojoj je usvojena Lokalna razvojna strategija (LRS) LAG-a "Moslavina".
LRS je nakon sjednice medijima prezentirao predsjednik LAG-a, Davor Žmegač, obrazloživši pritom logotip, kartu, slogan i viziju LAG-a Moslavina. LAG „Moslavina" zauzima površinu od 1.787 km2, koja se proteže preko tri županije: Zagrebačke, Bjelovarsko- bilogorske i Sisačko- moslavačke, a obuhvaća 12 jedinica lokalne samouprave (Čazma, Dubrava, Garešnica, Hercegovac, Ivanić-Grad, Kloštar-Ivanić, Križ, Kutina, Lipovljani, Popovača, Velika Ludina i Velika Trnovitica). Za slogan LAG-a namjerava se upotrebljavati već prepoznatljivi slogan „Moslavina – potpuno iznenađenje!", dok vizija LAG-a vidi Moslavinu kao područje očuvane kulturne baštine, razvijenog gospodarstva temeljenog na održivom korištenju prirodnih resursa, aktivnom turizmu i proizvodnji autohtonih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Moslavina - multikulturalna zajednica sretnih i dugovječnih stanovnika.
Predsjednik LAG-a, Davor Žmegač naglasio je kako je Moslavina, unatoč ovakvom teritorijalno-političkom ustroju zadržala svoj identitet kao skup ljudi, poslova i običaja koji na određenom prostoru, koji karakterizira Moslavačka gora okružena pripadajućim rijekama i Lonjskim poljem, imaju zajedničku povijest, običaje, kulturu i okosnicu gospodarskih djelatnosti. „Upravo na tim temeljima osnovan je i LAG Moslavina koji unutar postojećeg teritorijalnog ustroja vidi značajnu šansu da međusobnom suradnjom dugoročno utječe na povećanje standarda i kvalitete život svih građana Moslavine, a pogotovo onih u ruralnim dijelovima."
Sjednici UO LAG-a u Čazmi u ime Općine Popovača nazočio je zamjenik općinskog načelnika Dragan Šarčević.
Prioritetni dugoročni ciljevi LAG-a „Moslavina" su:
- razvoj konkurentnosti i učinkovito upravljanje razvojnim resursima,
- razvoj ruralne infrastrukture te ruralnih gospodarskih i ekonomskih aktivnosti,
- unapređenje društvene infrastrukture i poboljšanje kvalitete života i
- zaštita i vrednovanje prirodne i kulturne baštine te očuvanje okoliša.
Ti se ciljevi namjeravaju provoditi kroz aktivnosti kojima je namjera: razmjena iskustava i transfera znanja, efikasnije korištenje postojećih potencijala, povećanje broja krajnjih korisnika javnih potpora, jačanje financijskih i ljudskih kapaciteta za provedbu projekata ruralnog razvoja, pripremu LAG područja za korištenje strukturnih fondova te razvoj infrastrukturnih, kulturnih, gospodarskih, socijalnih i društvenih programa.
LAG "Moslavina" bazira se, istaknuto je, na povezivanju, suradnji i uspostavljanju partnerstva koji su ključni za uspješan razvoj svake zajednice pa tako i Moslavine.