U tijeku su završne aktivnosti prve faze arheološkog istraživanja i konzervatorsko- restauratorskih radova na starom gradu Jelengradu. Riječ je o projektu koji se realizira zajedničkom suradnjom Općine Popovača, Hrvatskog restauratorskog zavoda te Povijesne udruge Moslavina.
Pri završetku prva sezona istraživanja Jelengrada
Stari grad Jelengrad jedan je od najbolje sačuvanih gradova na Moslavačkoj gori. Istraživanja Jelengrada započela su relativno kasno obzirom na njegovu iznimnu vrijednost no on nije bio u potpunosti zanemaren zahvaljujući Povijesnoj udruzi Moslavina koja već dugi niz godina sustavno održava ovu utvrdu.
„U suradnji s Općinom Popovača ove smo godine uspjeli pokrenuti sustavna arheološka istraživanja započevši pripremu za buduće građevinske radove prvenstveno stoga što su zidovi izvrsno sačuvani no uvijek vodimo računa da se oni nakon istraživanja odmah konzerviraju jer su na taj način ljepši za vidjeti, a i sigurniji za posjetitelje. Cilj nam je zaštititi sve srednjovjekovne gradove u Moslavini, a uz njih i sve ostale spomenike kulture među kojima se ističe i pavlinski srednjovjekovni samostan Bela crkva smješten neposredno uz Garić. Kako ne bi sve ostalo samo na kulturi, uvijek se trudimo povezati i ostale turističke sadržaje kako bi posjet Moslavačkoj gori imao zaokruženi cilj"- istaknula je Tajana Pleše iz Službe za arheološku baštinu Hrvatskog konzervatorskog zavoda zahvalivši Općini Popovača, Povijesnoj udruzi Moslavina i Konzervatorskom odjelu u Sisku na suradnji u realizaciji radova na Jelengradu.
Općina Popovača za realizaciju prve sezone istraživanja Jelengrada izdvojila je 30.000 kuna. „Posljednjih godina intenzivirane su aktivnosti u smjeru, prije svega zaštite, a onda i istraživanja Jelengrada kako bi se stvorili uvjeti da ovaj stari grad postane prepoznatljiva turistička atrakcija. Za sada je to lokacija koju redovito posjećuju planinari i druge interesne skupine posjetitelja, a cilj nam je osigurati uvjete da utvrda bude dostupna široj javnosti. Nakon što se provedu daljnja istraživanja i konzervatorski radovi, želja nam je pokrenuti aktivnosti na uređenju infrastrukture obzirom da je prilazni put do Jelengrada u lošem stanju, a potrebno ga je i adekvatno označiti. Nadamo se stoga ostvarivanju određenih sredstava iz nadležnih ministarstava odnosno EU fondova kako bi u tome i uspjeli"- napomenuo je općinski načelnik Josip Mišković.
Prva sezona istraživanja na Jelengradu bila je bila usmjerena na utvrđivanje važnih parametara za planiranje daljnjih radova. „Ciljano smo radili na utvrđivanju dubine kulturnog sloja, ondašnje hodne razine i strukture zida i temelja ispod postojeće hodne razine. Otvorili smo jednu sondu na samom ulazu i došli do novih podataka vezanih za ulaznu kulu odnosno sam ulaz u utvrdu. Pokretni arheološki materijal koji je prikupljen potvrdio je naša minimalna saznanja o utvrdi, a njihovom preliminarnom obradom je ustanovljeno da je isti datira od 13. do 16. stoljeća. Nakon njihove daljnje obrade znat ćemo više informacija o samom gradu. Ovo je početak jedne tople ljudske priče odnosno prvi korak u širem projektu koji će nastaviti spašavanje hrvatske kulturne baštine i Jelengrada kao jednog od njezinih većih i prezentnijih primjera"- obrazložio je Petar Sekulić iz Službe za arheološku baštinu Hrvatskog konzervatorskog zavoda te izrazio nadu da će iduće godine više institucija podržati nastavak ovog projekta te da će se on uklopiti u širu turističku ponudu Moslavačke gore.
Zadovoljstvo pokrenutim radovima izrazila je i tajnica Povijesne udruge Moslavina Stela Kos. „Povijesna udruga Moslavine o održavanju Jelengrada brine od 2003. godine. Prvi smo potaknuli aktivnosti u tom smjeru i stoga nam je iznimno drago da su krenuli ozbiljni radovi odnosno da smo u ostvarenju ciljeva svog djelovanja pronašli kvalitetne partnere"- rekla je Stela Kos dodajući da Udruga kontinuirano prijavljuje projekte na različitim razinama kako bi se nastavila zaštita i istraživanje kulturno- povijesnog bogatstva moslavačkog kraja.