U organizaciji Udruge za razvoj unaprjeđenje poljoprivrede Sisačko- moslavačke županije skupina njemačkih poljoprivrednika posjetila je Općinu Popovača.
Riječ je o osmom po redu posjetu europskih poljoprivrednih proizvođača kojeg Udruga organizira posljednjih pet godina. Doček gostiju održan je u Domu kulture uz prigodan kulturni program u izvedbi Tamburaškog orkestra i zbora OŠ Popovača pod voditeljstvom Dražena Mlakara. Pozdravljajući njemačke poljoprivrednike, sa osnovnim informacijama o Općini Popovača i poljoprivrednoj djelatnosti ovog područja upoznali su ih predsjednik Udruge Robert Zobel i savjetnik za upravljanje imovinom Općine Popovača Ivan Trbušić.
„Današnji posjet dvadesetak uzgajivača svinja iz Njemačke organiziran je u suradnji s njihovom krovnom udrugom preko koje plasiraju svoje proizvode na tržište. Na žalost, štoviše i na našu sramotu, jedan veći dio njihova tržišta čini upravo područje Republike Hrvatske. Posjete organiziramo u cilju neposrednog upoznavanja naših proizvođača sa iskustvima europskih poljoprivrednika odnosno uspostave kontakata za eventualnu buduću suradnju. Ovaj susret obuhvatio je posjet Moslavki, našem najvećem ratarskom poduzeću te OPG-u Kosar u Potoku koji je jedini veći svinjogojac na našem području. Posebno oduševljenje posjetitelja izazvao je posjet Lonjskom polju. Uz predstavljanje Udruge malih sirara 'Prevelac', ručak je organiziran na Seoskom imanju 'Bistrički' u Osekovu gdje je posjetitelje pozdravio i općinski načelnik Josip Mišković"- rekao je predsjednik Udruge za razvoj i unaprjeđenje poljoprivrede SMŽ Robert Zobel napominjući kako veći dio troškova boravka u Popovači snose sami posjetitelji, a Općina je osigurala određena sredstva za prezentaciju.
Willy Grün, predsjednik udruge proizvođača svinja iz njemačkog područja Hohenlohe napomenuo je kako Udruga okuplja oko 1000 uzgajivača koji svinje prodaju u Europi i šire, a dobre poslovne odnose imaju i sa Hrvatskom , posebno Slavonskim Brodom. "Sviđa nam se ovdje. Već osam godina dolazimo u Hrvatsku donoseći znanje i iskustvo iz europskih zemalja jakih na području svinjogojstva i određeni je napredak vidljiv. Ni mi u Njemačkoj nemamo izravne potpore za uzgoj svinja, već ih osvarujemo ovisno o obradivim površinama tako da se i kod nas posljednjih godina znalo događati da smo bili prisiljeni prodavati svinje ispod cijene. Cijena tovnih svinja kod nas je oko 1,10 eura, a znala je biti i do 1,80 eura. Istovremeno su značajno porasli troškovi ishrane, energije, transporta i veterinarskih usluga"- rekao je Grün te istaknuo da u EU od 1. siječnja 2013. godine stupa na snagu uredba o držanju svinja koja nalaže slobodnu ispašu svinja na otvorenom prostoru, a što će prema procjenama rezultirati smanjenjem broja uzgajivača za trećinu.